Bankalardan Yeni Dolar Talimatı! 22 Yıl Sonra Bir İlk Yaşandı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), 21 Mart tarihli PPK toplantısında 500 baz puanlık faiz artışına giderek politika faizini yüzde 50’ye yükseltti.

Son yılların en yüksek faiz oranı ile parasal sıkılaşma süreci için uluslararası piyasalara kararlılık mesajı veren Merkez Bankası, aynı zamanda Kur Korumalı Mevduat (KKM) uygulaması için de harekete geçti.


21 Aralık 2021 tarihinde ani kur artışlarını engellemek amacıyla hayata geçirilen KKM uygulamasında 30 haftadır süren düşüş trendi, son 1 ay itibarıyla durma noktasına gelmiş durumda.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından paylaşılan son rapora göre, son 1 ayda ortalama haftalık bazda yüzde 0.5 düşüş gösteren KKM’deki toplam para, 2 trilyon 295 milyar 571 milyon TL’ye düştü.

BANKALARDAN ÖRTÜLÜ ‘FAİZ’ TALİMATI

Haftalık düşüş oranının durma noktasına gelmesi ve halihazırda KKM’deki mevduatın 76 milyar dolar seviyelerinde bulunuyor olması üzerine ekonomi yönetimi seçim sonrası yürütülecek sürecin startını şimdiden verdi.

Bankalara gönderilen örtülü talimat ile TCMB, KKM’den çıkışları teşvik edebilmek amacıyla TL mevduat faizlerinin yukarı çıkarılmasını istedi. Talimat sonrası harekete geçen bankalar, mevduat faizlerini bileşik olarak yüzde 57 seviyelerine yükseltti ve son 22 yılın en yüksek TL faizlerinin görülmesine neden oldu.

Türk lirası mevduat faizine verilen yüksek oranlar, KKM’de birikimi bulunan vatandaşların, uygulamadan çıkmaları halinde döviz tevdiat hesaplarına yönelmesi yerine TL’yi tercih etmesine olanak tanıyor.

İşte banka banka 1 milyon TL’ye verilen faizler…

Akbank: %57 Net Kar: 136.114,75 TL

Odea: %56 Net Kar: 133.726,78 TL

Denizbank: %56 Net Kar: 133.726,78 TL

Enpara: %52 Net Kar: 124.174,86 TL

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x